Peynirli Tart

MALZEELER:

  • 125 gr. margarin,
  • 2 tane tumurta,
  • 2 kaşık yoğurt,
  • 1 paket kabartma tozu,
  • Aldığı kadar un,

İç malzemesi:

  • 1 su bardağı beyaz peynir,
  • 1-2 tutam ince doğranmış maydanoz,
  • 1 avuç kadar öğütülmüş ceviz,
  • 1 tatlı kaşığı acı pul biber,

HAZIRLANIŞI:

1 yumurtanın sarısı dışındaki hamur malzemelrinin hepsinden kulak memesi kıvamında hamur yapın. Bu hamurdan portakal büyüklüğünde ayırın. 28-30 cm çapında bir fırın kabını yağlayın ve kalan hamuru tepsinin yanlarına  1 cm. aşacak kadar yayın. İç malzemelerini karıştır ve üzerine yayın. Ayırdığınız hamuru açıp şeritler kesin ve bu şeritleri resimde gördüğünüz gibi peynirlerin üzerine sıralayın yani kafes yapın. Ayırdığınız yumurta sarısını üzerine sürüp 175 derecelik fırında pişirin. AFİYT OLSUN.

Turtanın üzeri hamurla nasıl örülür?

 

Bu işin de bir sırrı olacaktı elbette. Artık evde yaptığınız tartlar da, pastaneden aldıklarınız kadar kusursuz görünebilecekler.

Öncelikle, örgüyü yapacağınız hamuru oluşturmanız lazım. Bizim elmalı turtamız için yaptığımız hamuru kullanabilirsiniz. Siz bu hamurla uğraşırken tartınızı buzdolabında bekletin.

Hafifçe unladığınız bir zemine, hamuru koyun. Büyüklüğü tartınız kadar olacak şekilde açın. Hamurunuz ne kadar soğuksa, çalışmak o kadar kolay olacaktır. Hamur yumuşadıkça, yapışma veya zor şekillenme ihtimali artacaktır.

Açtığınız hamuru, 1′er santim aralıklarla, kesin. Bu şekilde ince ince şeritler oluşturmuş olacaksınız. Şeritlerin kalınlığını kendiniz belirleyebilirsiniz. Unutmayın ki, şeritleriniz ne kadar ince olursa, uğraşması da o kadar zor olur.

Tartın üzerini paralel olarak koyacağınız şeritlerle kaplayın. İki şerit arası 1-2 cm aralık bırakın. Birer şerit atlayarak, şeritleri şekildeki gibi kıvırın.

Diğer koyduğunuz şeritlere dik olarak, tartın tam ortasından geçerek bir şerit daha koyun.  Kıvırdığınız şeritleri açarak, dik şeridin üzerinden geçirin.

Yine birer şerit atlayarak, bazı şeritleri kıvırın. Bu şekilde anlatınca karışık gibi görünse de, resimleri takip ettiğinizde aslında zor olmadığını göreceksiniz. İkinci bir dik şeridi koyun ve kıvırdığınız şeritleri dik şeridin üzerinden geçecek şekilde açın.

Tartın iki  yarısını da tamamlayıncaya kadar bu şekilde örmeye devam edin.

Şeritleri, tart kabının kenarlarından birer parmak aşağıya gelinceye kadar tutun, geri kalan kısımlarını kesin. Şekildeki gibi kıvırarak, hem şeritlerin açılmamasını sağlamış, hem de tartınızın güzel gözükmesini sağlamış oluyorsunuz.

Kaynak: How to Make a Lattice Top for a Pie Crust

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !